- PEWNIAK - https://pewniak.metis.pl -

Aby poradziło sobie w przedszkolu

Każdemu rodzicowi zależy, by jego dziecko jak najszybciej zaklimatyzowało się w przedszkolu. W ten sposób uniknie konfliktów z kolegami, nie będzie izolowane, nauczy się skuteczności w życiu.

Rodzice najlepiej znają swoje dziecko i są ekspertami w poradzeniu sobie z trudnym czasem adaptacji do nowej sytuacji. Niemniej, gdy zbliża się moment rozpoczęcia przedszkola zapomina się o swojej rodzicielskiej kompetencji. Każdy rodzic zastanawia się wtedy jak jego pociecha poradzi sobie w przedszkolu. Widząc jak zachowuje się w codziennych sytuacjach, możemy przewidzieć, jakie miejsce zajmie w grupie rówieśników. Znając jego temperament i cechy osobowości możemy maluchowi pomóc pokonać słabe strony, by wśród rówieśników czuł się dobrze. By wśród rówieśników przedszkolak czuł się dobrze, to dorosły musi mu pokazać jak "fajnie" jest być z innymi, jak wartościowe jest pokonywanie niewygodnych uczuć (smutku, złości, lęku…) gdy do jednej zabawki lub jednej koleżanki jest jeszcze paru kontrkandydatów. Pisząc podobny artykuł rok temu pisałam o trudnej roli nauczycielki przedszkola. Ma ona ogarnąć i zrozumieć przestraszone nowością dziecko i nie mniej przestraszonego rodzica. Najważniejszym jest, by uświadomić rodzicowi, że każda zmiana może budzić smutek, gniew, płacz ale też jest szansą poradzenia sobie przez dziecko w warunkach innych niż domowe. Ta zmiana stwarza nowe możliwości poznania dziecka. Poza tym możemy zasugerować rodzicowi, by:

Pewnie można byłoby podać jeszcze parę sposobów na to jak przejść okres adaptacji do przedszkola. W tym miejscu chcę podkreślić, że dziecko nie uczy się tylko poprzez słowa i czyny a przez atmosferę emocjonalną jaką budujemy wokół jakiegoś zdarzenia. Mam nadzieję, że rodzicom a za tym też dzieciom uda się zbudować pozytywną i ciepłą atmosferę wokół uczęszczania do przedszkola.

Mirosława Bochner
Konsultant Pracowni Wychowania
ROM-E Metis w Katowicach